Ragyog
AZ IGEHIRDETÉS LETÖLTÉSE PDF FÁJLKÉNT AZ IGEHIRDETÉS MEGHALLGATÁSA
Ragyog
Lekció: Jn 15,9-25/Textus: Jel 1,4-6 2024. április 1. Húsvét hétfő
Kedves ünneplő gyülekezet!
A Jelenések könyve különleges, nehezen érthető nyelvezetével és a végidőre irányuló kijelentéseivel sokak fantáziáját megmozgatta és sokan boncolgatják. A titok kíváncsivá tesz, izgalmas kikutatni, vajon mit hoz a jövő. A Jelenések könyve célja azonban nem az, hogy kíváncsiságát kielégítendő pontos információkat adjon a ma emberének, hanem az, hogy az I. század végén vigaszt nyújtson, erőt adjon a kis-ázsiai keresztyén közösségeknek a nyomorúságok közepette. A Római Birodalom már nem tűrte meg a kultúrájával, etikájával, császárkultuszával szembemenő keresztyéneket, az első század vége előtt megindult az üldözésük. Így került a Jelenések írója, János is Patmosz szigetére, ahova a bűnözőket száműzték a Birodalomból. Erről az alig 35 km2-es szigetre bezárva, keresztyén testvéreitől elszakadva ír a lelki atya, tanító, vezető levelet a nagyhatalom elnyomása alatt szenvedő gyülekezeteknek. A száműzött vigasztalja az elnyomottakat. Olyan, mintha Jézus megfeledkezett volna róluk, mintha a nagyhatalomé lenne az utolsó szó, mintha megfojthatná a csodát, eltiporhatná a reménységet…
És mégsem. Mert minden tragikus, nehezen elhordozható körülmény között ragyog Krisztus dicsősége. A feltámadott Jézus Krisztus a mennyei dicsőségébe ad bepillantást Jánosnak, hogy abból merítsen erőt. A látomásaiban János Krisztus dicsőségében gyönyörködik és ebből az élményből ad tovább a hét gyülekezetnek írott levelében, hogy kitartásra, hitben való állhatatosságra és reményre buzdítsa őket. A Jelenések könyve Jézus Krisztust az Ő mindent felülmúló dicsőségében mutatja be, a címzettekkel való kapcsolatán keresztül: Jézus szereti őket.
Arra hívlak, hogy bármilyen élethelyzetben is vagy most, ebben a szeretetben megpihenve gyönyörködjünk együtt a felolvasott igeszakasz alapján Krisztus dicsőséges személyében és irántunk való szeretetéből fakadó cselekedeteiben. Emeljük magasra az Ő nevét! Engedjük, hogy az ő dicsőségének szemlélése közben átalakítsa azt, hogy hogyan tekintünk a mindennapi életünkre, a jelen küzdelmeire, kihívásaira, szenvedéseire és nekünk is új látást, erőt és kitartást adjon!
Krisztus dicsősége személyében
(a Szentháromságtagja) Az a Jézus, akit emberként ismertek, akit meg lehetett érinteni, le lehetett köpni, kínozni és megalázni, végül ki lehetett végezni most a kegyelem és békesség birtokosaként tűnik fel. Egyenrangú azzal, „aki volt, aki van és aki eljövendő” és a trónus előtt álló hét lélekkel. Az előbbi a Teremtő, az Atya Isten, az utóbbi pedig a Szentlélek Isten leírása. A hét az isteni teljesség száma. Isten mindenre kiterjedő ismeretét jelképezi, hogy előtte nincsen rejtve semmi.
Jézus a kis-ázsiai hét gyülekezethez szóló üzenet mindegyikében jelzi, hogy pontosan ismeri a helyzetüket. Tud a szenvedéseikről, a küzdelmeikről, a jó és a rossz cselekedeteikről, a helytállásukról és bűneikről egyaránt. Teljesen és pontosan látja őket. Teljesen és pontosan látja azt is, hogy mi vesz bennünket körbe, mi van a szívünkben, egyen-egyenként és gyülekezeti közösségként egyaránt. Ez egyszerre szeretetből fakadó figyelmeztetés, biztatás és vigasztalás. Látja a vakfoltjainkat, a megfáradásainkat, a téves gondolatokat, az olyan bűnöket, amiket észre sem veszünk olyan természetesek, de amik titkon vagy akár nyílvánosan pusztítanak minket és a hozzánk tartozókat. És miközben Istenként mindent tud, mindent lát, nem ellenünk fordítja azt, hanem a javunkra, mert szeret és az, akinél a bölcsesség és értelem lelke, a tanács és erő lelke, az Úr ismeretének és félelmének lelke van segítségül hívható, mert megindul a nyomorúságainkon. Krisztus dicsősége felragyog a tisztuló, szabaduló életeken és hív ma is, hogy engedd a te életeden is felragyogni az Ő isteni hatalmát, azt a kegyelmet és békességet, ami csak Tőle jöhet.
Csodáld a hű tanút, aki megbízhatóan és tökéletesen tanúskodott az embereknek Isten dicsőségéről, az Ő országáról és mély szeretetéről. Aki vállalta a sebezhetőséget, hogy úgy szeresse tanítványait, ahogyan az Atya szereti Őt, azzal a mély, mindent odaadó, mindent vállaló szeretettel. Közénk élte, hogy valami tapasztalatunk legyen róla, mi az, amitől olyan régen elszakadtunk. Radikálisan új módon tanúskodott Isten örökkévaló hatalmáról, szavaival és tetteivel egyaránt és életével pecsételte meg ezt a tanúságtételt, amikor halálával és feltámadásával legyőzte az embert fogvatartó bűnt és halált. Maradéktalanul elvégzett mindent, amit az Atya rábízott, hogy megismerhessük az egyedül igaz Istent és Jézus Krisztus tanúságát elfogadva örök életünk legyen.
Gyönyörködj abban, aki az elsőszülött a halottak közül. Aki valóságosan megjárta a halál mélységét, aki elhordozta mindnyájunk bűnét, hogy őt törje össze és ne minket semmisítsen meg és akit Isten megdicsőített azáltal, hogy visszahozta a halálból és maga mellé vette. Gyönyörködj abban, aki előttünk járt a halál árnyékának völgyében is és abban, aki az övéit is kiragadja a halálból, visszajövetelekor feltámasztja a testüket és az ő dicsőséges testévé teszi hasonlóvá. A benne való gyönyörködés kiveszi a haláltól való rettegést az életedből..
Magasztald a föld királyainak fejedelmét, aki minden hatalom felett Úr lett. Aki hatalmasabb mint imádatunk tárgyai, a minket megkötöző függőségek. Hatalmasabb mindenkinél, aki a markában tart, hatalmaskodik rajtad. Isten az Ő hű tanújának azt a nevet adományozta amely minden névnél nagyobb, hogy Jézus nevére minden térd meghajoljon, mennyeieké, földieké és föld alattiaké. Minden az elnyomó hatalom meg fog hajolni előtte. A Római Birodalomnak is vége lett. A Királyok Királya magasztalása szabadságot ad az emberektől és jövőtől való félelemtől. Ő minden felett Úr. Aki Őt tartja a legnagyobbnak, már nem megfélemlíthető.
Krisztus dicsősége tetteiben
Látjuk tehát, hogy nem akárki biztosít minket állandó jelenlétéről, örökké tartó szeretetéről. Jézus szeretet-tettein keresztül státuszváltozás történt hit által. Óriási erő van abban a tudatban, hogy Jézus Krisztus szeret bennünket. Nem véletlenül hangsúlyozza János. Ha Krisztus szeret, akkor minden szenvedésünket együtt hordozza velünk. Minden élethelyzetedre tekinthetsz úgy, hogy közbe látod magad előtt azt, aki szeret téged.
Aki előtted ment a bűneiddel való harcban is, mert tudta, hogy egyedül nem győzhetsz és inkább Ő szerzett sebeket helyetted. Akiért Isten úgy tekint rád már most mint bűntelenre, holott életed végéig küzdeni fogsz bűnökkel. Akiért Isten az Izráelnek adott ígéretet neked ajándékozza: „Papok királysága és szent népem lesztek”.
Aki Jézushoz tartozik, arra az Ő törvényei vonatkoznak mindenek előtt. Akkor is, ha megpróbálja figyelmen kívül hagyni azokat ahogy az első szeretet megfogyatkozik. De élhetsz úgy, hogy Krisztus dicsősége rajtad is ragyogjon, lehetsz te is az Ő szeretetének, kegyelmének és békességének tanúja a körülötted élők között! Élhetsz úgy a környezetedben mind pap az Atya előtt: közvetítés, közbenjárás, imádság
„Mi pedig, miközben fedetlen arccal, mint egy tükörben szemléljük az Úr dicsőségét mindnyájan, ugyanarra a képre formálódunk át az Úr Lelke által dicsőségről dicsőségre.” (2Kor 3,18)
Ámen!
(Hábel-Szabó Réka)