üzenet

"Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok, és meg vagytok terhelve, és én megnyugvást adok nektek" (Mt 11,28)

"Vegyétek magatokra az én igámat, és tanuljátok meg tőlem, hogy szelíd vagyok, és alázatos szívű, és megnyugvást találtok lelketeknek. Mert az én igám boldogító, és az én terhem könnyű."

 

Egy évig „”kerülgetett” ez az ige. Mint a légy a nyári melegben. Csak azt veszed észre, hogy már megint rád repül, és kellemetlenül kínosan söpröd le. Már akkor tudod, hogy még találkozni fogtok. Így ment ez akkoriban köztem és Isten közt. Egyetemi kötelezettségek, egy bibliakör vezetése, a szüleimtől való elszakadás: mind újszerű és néhol fájdalmas volt. Kollégiumban éltem, ahol sosem lehettem egyedül. Mindez időben behatárolt, s gátolt az Istennel való csendességben. Erőmön felül is jelen akartam lenni minden munkámban. Szívtam magamba a Szentlélek erejét, mint a szivacs, de a terhekben végelgyengülve aztán feladtam. Még mindig nem értettem ezt az igét. Aztán a dolgok - érdekes mód - mentek tovább a maguk útján, a sajátjaim is. Isten terve nem állt meg attól, hogy pihenni kényszerültem. Adott mellém segítőket, akik barátok, munkatársak, családtagok, gyülekezeti testvérek, hittestvérek formájában mellém szegődtek, és a feladataimban betöltötték az én hiányomat. Ez nem azt jelentette, hogy felesleges vagyok, hanem azt, hogy nem az én erőm által érek célhoz. Nem vesztettem el az állásomat az Isten szolgálatában azért, mert gyenge mertem lenni. Krisztus utána ment még  egy báránynak is. . Elképzelhető, hogy a bárány nem figyelmetlen volt, csak fáradt. Merjünk ma pihenni! Merjünk nemet mondani! Ő kipótolja a hiányainkat.

A hit pajzsa

VISSZA A SOROZAT OLDALÁRA

AZ IGEHIRDETÉS LETÖLTÉSE PDF FÁJLKÉNT                                                                                                  AZ IGEHIRDETÉS MEGHALLGATÁSA

A hit pajzsa

Lekció: Zsolt 144 /Textus: Ef 6,16                                                                                                                                                  2014. november 23.

Kedves Testvérek!

Továbbra is a lelki harc kontextusában járunk az Efézusi levél sorozatában („Végül pedig…”), valamint ezen a belül az Isten fegyverzetének felöltése a téma. A harcban meg kell, meg lehet állnunk. Mert harc vesz körül minket, harc van belül is, és a küzdelem elkerülhetetlen. Mi az, ami a legbátrabb és legerősebb katonának is nélkülözhetetlen a csatában? A pajzs, a védelem. „Isten pajzsa a hozzá menekülőnek” (Péld 30:5) Erőm és pajzsom az Úr, aki megvéd, és oltalmaz engem. – olvashatjuk a zsoltárokban is (Zsolt 28, 7). Ősi és megragadó kép ez arra, hogy Isten oltalmazza a benne bízókat! „Vegyétek fel!” – áll előttünk a felszólítás! Olyan, mint amikor egy parancsnok azt mondja a katonáinak: fegyvert vállhoz! És elsőre úgy tűnik, ez a legkönnyebb fegyver a nagy fegyverzet részeként! Meg kell fogni és fel kell venni! „Ez könnyű…” – gondolhatod! Higgy – ennyi az egész! Vedd fel! Fogadd el! Egymásnak is adhatunk ilyen jó tanácsokat: „Legyen erősebb a hited! Szedd össze magad! Isten adott neked hited, mit siránkozol? Higgy erősebben és megoldódik minden!” Sok keresztyén embert fenyeget ez a kísértés, hogy ennyivel elintézze ezt a témát! Vagy éppen az, hogy elkenje a világos határokat és a helyzet komolyságát: „Isten úgyis megtart és megőriz, mindegy, hol tartasz a hitben. Mindegy, hogy ezek mentén milyen döntéseket hozol. Mások erős hite megtarthat, majd imádkoznak érted…”

Engedjük magunkhoz közel jönni ezt a képet, ennek a mai fegyvernek az üzenetét, keressük azt, miben akar ma erősíteni, bátorítani minket Isten!

1. A kép. Mi áll előttünk a képben?
Egy harcedzett katona fegyverzetben, magabiztosan, a pajzsa a kezében!

  • A pajzs életmentő eszköz, nélküle a harcos védtelen.
  • Maga az eredeti pajzs 160x80 cm-es volt, 3 rétegű fa volt az alapanyaga. Állati bőr volt a külső rétege. Emellett bronzborítás védett a keményebb ütésektől. A csatába indulás előtt vízbe mártották a pajzsot, ami által nedves lett (és nehéz) és így védett volt a tüzes nyilak ellen is.
  • A tüzes nyilak veszélyes fegyverek. Nemcsak megsebeznek, de komoly fájdalmat is okoznak. Az égés miatt akár sokkot is kaphatott, akit ez eltalált, ami miatt teljesen harcképtelenné vált.
  • A nyilak szerepe, hogy az ellenfelet megállítsa, mielőtt még közelébe érne a konkrét csatatérnek, a konkrét helyzetnek. A nyilak tulajdonképpen megelőző csapások, amelyek előre harcképtelenné tesznek. Pusztítanak, megbénítanak.
  • A képnél maradva még: a nyilak becsapódása azért félelmetes lehet! Nagy sebességgel, erővel, nagy hanggal csapódhattak be. Ha nem is hatoltak át a pajzson, az ütés érezhető volt, meg kellett tartani a pajzsot!

2. Az üzenet. Milyen igazságot akar átadni itt Pál?

  • Nyilak.
    • Igen, vannak nyilak! De mik is ezek pontosan? Nagyon egyszerűen azt, hogy a sátán támad. A képben ezt a tüzes nyilat sokféleképpen lehet értelmezni. A gonosz tüzes nyilai lehetnek mindazok a dolgok, amik a gonosz eszköztárába tartoznak (ld. korábban a vádolásnál): hamis bűntudat, szégyen, hazugságok, kárhoztatás, kényszeres gondolatok, istenkáromlások, stb.
    • Rick Warren, amerikai igehirdető a következő 5 nyilat különbözteti meg egymástól:
      • Kételkedés. Elkezded kérdezgetni magadtól: „Tényleg ezt mondta Isten? Tényleg meg tudsz bízni benne? Ez nem csak a te értelmezésed?” + „Ezt nem csak az igehirdető találta ki?”
      • Csüggedés. A sátán ezt mondja: „Sosem leszel jobb. Az életed sosem fog megváltozni. Ne is próbáld meg!”
      • Késlekedés. Azt kérdezed magadtól: „Mi tart ennyi ideig?” Valami nem történik meg, amit pedig szeretnél, hogy megtörténjen!
      • Nehézségek. Ezt kérdezed: „Miért olyan nehéz? Miért jár ennyi áldozattal? Miért kerül ennyi energiába, időbe?"
      • Levertség. Azt érzed, hogy nem éri meg. Nem teszel erőfeszítéseket a változáshoz…
  • Azt gondolom, sokféle nyíl felsorolható lenne még itt. A gonosz nyilainak száma feltehetően sok. A lényeg, hogy mindenkinek megvannak azok a nyilak, amik neki leginkább betalálnak, amik el tudják érni, amik eltalálhatják és megbéníthatják.
  • Pajzs.
    Egyedül a hit pajzsával védhetőek ki! Nagyon fontos üzenet, hogy a hit pajzsa nélkül nem lehet teljesen védettnek lenni a fenti nyilakkal, támadásokkal szemben! Ez nem azt jelenti, hogy önmagában a hit mindent helyettesít vagy orvosol mindent, de megkerülhetetlen tényező! Ennek kapcsán felmerül a kérdés:
    • Min alapul a hitünk? Milyen annak a pajzsnak az anyaga? Nem mindegy ugyanis, hogy látszatra szép, de valójában gyenge-e a hitünk? Vajon tényleg, lényegileg erős-e? Azt tapasztalom, hogy sok keresztyén a hitét (pajzsát) a többi keresztyén felé „mutogatja”, fényesítgeti. Arrafelé próbál megfelelni- miközben nem ez számít! A csata mutatja meg, mennyire erős és használható, mennyire kipróbált?
    • A hit pajzsa véd: elég! Biztonságot ad! Ezt is nagyon fontos tudnunk, emlékeztethetjük magunkat erre! Védelmet ad! Tedd fel a kérdést a magad számára: biztonságot ad-e számodra a hited? Megadja-e azt a bizonyosságot, ami szükséges minden támadások idején? Nem lehet állandó szorongás, bizonytalanság és paranoia között létezni! Ez felemészti az embert! A hit pajzsa kifelé és befelé is hat tehát: megvéd a külső támadásoktól és biztonságot nyújt befelé!

3. A kihívás.
Néhány kihívást szeretnék felsorolni, ami megfogalmazódott bennem a hit pajzsának a képe kapcsán.

  • Szélsőségek:
    Két szélsőségtől kell óvakodnunk a téma kapcsán.
    • Egyrészt, hogy a mi győztes mindent megvalló szuper hitünk mindenhatóságát bálványozzuk mindenekfelett.
    • Másrészt, hogy hatalmába kerítsen minket a köldöknézegetős aspektus: a hitünk gyenge, megfoghatatlan, kusza, gyenge, elillan, mint a kámfor…
  • Kinek a hite?
    Nagy kihívás, hogy a hitünk a sajátunk legyen! Felvett, mások által belénk diktált, vagy tényleg sajátunk mindaz, amiben hiszünk? Mindenkinek saját pajzs kell, saját magáé kell hogy legyen-nem elég az apámé, anyámé… Ez nem azt jelenti, hogy nem kell külső tényeket elfogadni- nem kell kitalálni mindenkinek magának egy új hitet, de a sajátunké kell, hogy váljon az!
  • A hit tartalma:
    Ez talán a legizgalmasabb kérdés. Mit hiszünk?
    • Miből táplálkozik a hitünk? Ismeret? Érzések? Spirituális tapasztalat? A hit egy elég általános, átfogó fogalom. Sokan értik sok mindenre. A bibliai kontextusban a hit tartalma Isten kijelentésén alapul. A hit nem egy szubjektív dolog (én ezt hiszem, te meg azt- mindegy, tiszteletben tartjuk egymást…), hanem életbevágóan fontos, hogy Isten objektív kijelentésén alapuljon! Az üdvösségre vezető hit az evangélium, a Jézus Krisztusban adott megváltás és bűnbocsánat. Nagyon leegyszerűsítve ez a hit az, ami igazi pajzs, ami valóban kiállja a gonosz nyilait, amik egyébként elég erősek tudnak lenni! Minden más hit lehet szuggesztív, lehet lelkesítő, de a bajban nem véd meg!
    • No de mi az igaz hit – teszi fel a kérdést a Heidelbergi káté is:
      21. K.: Milyen az igazi hit?
      F.: „Az igazi hit nemcsak oly bizonyos tudás vagy ismeret, melynél fogva igaznak tartom azt, amit Isten az Ő Igéjében kijelentett nekünk, hanem erős bizalom is, melyet az Evangélium által gerjeszt szívemben a Szent Lélek, hogy nemcsak másoknak, hanem nekem is bűnbocsánatot, örök igazságot és üdvösséget ajándékoz Isten ingyen kegyelemből, egyedül Krisztus érdeméért.”
  • Aktivitás.
    Vegyétek fel! – olvassuk az Igében. Ez aktivitás a részünkről! Nem automatikusan működik, fel kell eleveníteni, fel kell venni, emlékeztetni kell magunkat és egymást rá! Bátorítással mondom ezt most felétek is! Gyertek, vegyük fel!
  • Összeomlás.
    Hadd tegyek fel egy nehéz kérdést, ha már a kihívásoknál tartunk. Mi van akkor, ha elveszítem a hitemet, ha nincs, vagy összeomlott? Ha már nem működik, ha nem ad választ a kérdéseimre? Van, amikor ez a helyzet és a valóság. Egyrészt fontos tudnod, hogy ezek a krízisek igazából edzhetik, erősíthetik a hitedet. Másrészt rávilágíthatnak arra, hogy eddig olyasmikben hittél, aminek nem biztos, hogy túl sok köze volt Isten igazságához, Igéjéhez. Az elképzeléseid, vágyaid, álmaid salakja gyengítheti a hited pajzsának páncélját! Nem baj, ha ezek változnak, megdőlnek, kiperegnek a hitedből! Mivel pedig a hit ajándék, Istentől van, ne félj! Ő adhat újra hitet neked! Ő felépít, Ő helyreállít! Ne félj, nem maradsz védtelen!

 Befejezés
3 dolog befejezésként.

  • Bízz Istenben, akármi is vesz körül! Ez az egyetlen esélyed! Éjjel-nappal, nyugalomban-háborúban ez a hit, bizalom, ez a kapcsolat tart meg!
  • Pál a korinthusi levélben a hit-remény-szeretet hármasát emeli ki, ami a legfontosabb erények, a legszükségesebb kellékek az élethez. Ezek együtt Jézus Krisztusban ragadhatóak meg: a benne való hit által ismerhető meg az Ő szeretet, ami reménységet ad az élethez, ami elég az örök életig!
  • És végül: a felnőtt gyülekezetről. Az egész Efézusi levél erről tanít. A felnőtt gyülekezet, a felnőtt keresztyén ember rádöbben, hogy akármilyen szuper a hite- akármilyen jól védi, nem tudja teljesen körülvenni őt. A pajzs csak egy oldalról véd. Ezért alakzatba kell rendeződni! A katonák a pajzsaikat maguk elé tartva félkörívben összerendeződve védték egymás hátát. Ki-ki a saját pajzsát tartotta maga elé. Ebben a körben középen is állhattak, akik felfelé tartották a pajzsot, így teljes lehetett a védelem. Ebben az alakzatban lehetett haladni a legellenségesebb területeken is. Ez a kép a mi utunk is. Egymást védhetjük a közösségben, mikor összezárunk, összetartunk, közel engedjük magunkhoz a másikat, megbízunk egymásban és elismerjük, hogy szükségünk van egymásra! Isten áldjon és erősítsen minket és tartson meg a hitben!

Ámen!

Thoma László

Impresszum

Gazdagréti Református Gyülekezet
PostacímBp. 1118 Rétköz u. 41.
Telefon+36-1-246-0892
E-mail
Powered by SiteSet